aktuality

Koronavírus - zamyslenie. Čo sa to vlastne deje a prečo? Čo bude ďalej a čo máme čakať? Je táto situácia s koronavírusom už spustením posledných vecí? Lekcia o trpezlivosti a o poslušnosti. Božia vôľa a Božie srdce. Čomu žijeme?          Celý článok 


Zdieľať na internete

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk


cr_PA110278_u34n.jpg
Doba kamenná - výplod predstavivosti? PDF Vytlačiť E-mail
Autor: Robert Niemand   

 

Robert Niemand: The Stone ‘Age’—a figment of the imagination?

preklad: Cecília Bakatová (Solas o.z.)


Rozmýšľali ste niekedy nad tým, odkiaľ pochádza termín "Doba kamenná"?


Tento termín je všade – ide o predpokladaný "fakt", že prehistorickí ľudia pred viac ako dvoma miliónmi rokov používali kamenné nástroje skôr, než sa naučili ako nájsť a používať kov. Potom začali používať bronz, no železo sa objavilo až neskôr.


Archeologické dôkazy však nie sú také jednoznačné, ako by sa mohlo zdať.


Christian Thompson, muž, ktorý vymyslel „trojdobový“ systém pomenovania - teda: Doba kamenná, Doba bronzová a Doba železná, bol vlastne zberateľom mincí - a napriek jeho neškolenosti, bol menovaný prvým riaditeľom dánskeho Národného múzea.


Jeho úlohou bolo nájsť klasifikačný systém, ktorý by priniesol nejaký poriadok do neusporiadaných ľudských artefaktov (náradia, zbraní, ozdôb a tak ďalej), nahromadených v okolí múzea.


Jeho nástupca v múzeu, archeológ menom J.J.A. Worsaae hľadal dôkazy o tejto (trojdobovej) postupnosti pri vykopávkach po celej Európe – počnúc vykopávkami pohrebísk v Írsku, kde našiel veľa kamenných, mosadzných a železných nástrojov.


Bežne sa tvrdilo, že Worsaae našiel tieto artefakty v troch vrstvách navrhovaných jeho predchodcom1 (teda tam, kde jeho predchodca predpokladal ich nájdenie). Avšak keď si prejdete, skontrolujete jeho prácu, tak v skutočnosti povedal, že z nástrojov, ktoré vyhrabal priamo z rašeliniska nie je možné zistiť a potvrdiť nič, pretože v takom rašelinisku sú všetky železné, bronzové a kamenné nástroje zmiešané dohromady.


Našiel tiež hroby obsahujúce bronzové, kamenné alebo železné sady nástrojov. Tak prečo prišiel k záveru, že tieto pohrebiská sa objavili v tejto „trojdobovej“ postupnosti? Pretože v lokalitách, kde sa našlo kamenné náradie sa tiež našli celé ľudské telá, zatiaľ čo v lokalitách s nájdenými bronzovými nástrojmi sa našiel len popol - čo naznačuje, že ľudia praktizovali kremáciu a preto boli "očividne" pokročilejší! Napriek tomu, aj tento pochybný argument je spochybnený faktom, že ľudia, ktorí v dobe keď vlastnili železné nástroje, sa podľa všetkého len znova vrátili k pochovávaniu celých tiel.


Moderní archeológovia teraz priznávajú, že tento Kamenno-Bronzovo-Železný systém dôb mimo Európy nie je veľmi užitočný.


Človek si môže položiť otázku, či je vôbec tento systém všade platný. Vyzerá to tak, že ide viac-menej len o ďalší príklad použitia dogmy o "ľudskom pokroku", ktorou boli manipulované dôkazy.


Zatiaľ čo tu išlo o prezentovanie pokroku technologických inovácií, ktoré majú svoju postupnosť, všetko toto základné poznanie bolo dobre známe dávno pred Noemovou potopou – v dňoch Túbal-Kaina, „kováča rozličného bronzového a železného náčinia" (Genezis 4:22).



Referencie


1 Worsaae, J.J.A., The Primeval Antiquities of Denmark (Praveké starožitnosti Dánska), prekladateľ W.J. Thoms, London, John Henry Parker, 1849.



Pôvodný článok (v angličtine) Robert Niemand: The Stone ‘Age’—a figment of the imagination? sa nachádza na web stránke spoločnosti Creation Ministries International (CMI) na adrese http://creation.com/the-stone-age-a-figment-of-the-imagination Preložené a uverejnené so súhlasom CMI. Do slovenčiny preložila Cecília Bukatová (Solas o.z.).